Agencje pośrednictwa pracy (zatrudnienia) stają się obecnie coraz bardziej popularne. Ich zadaniem jest wynajęcie pracownika dla innej firmy. Firmy poszukujące dodatkowych członków załogi korzystają z takiego rozwiązania, zwracając się o pomoc do takich agencji, zamiast przeszukiwać cały rynek pracy i szukać idealnego kandydata przez długi okres czasu.

W jakiej sytuacji można wynająć pracownika?

Wielu pracodawców chce zatrudnić swoich pracowników za pośrednictwem ich wynajmu. Robią to, ponieważ bardzo często nie mają czasu, który muszą poświęcić na przeglądanie dostępnych ofert pracy. Zatrudnienie pracownika to często rozsądne rozwiązanie, głównie w sytuacjach awaryjnych. Zatrudnienie pracownika jest uzasadnione, jeżeli pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę przebywa na urlopie wychowawczym lub zwolnieniu lekarskim i ze względu na specyfikę pracy konieczne jest obsadzenie danego stanowiska. Ta forma zatrudnienia wynika z konieczności wykonywania specjalnych lub nietypowych misji. Podpisanie umowy z agencją pracy daje pracodawcy pewność, że trafi do odpowiednio wykwalifikowanej osoby. Z tej formy zatrudnienia najczęściej korzystają firmy, które pracują sezonowo. Zaletą takiego rozwiązania jest elastyczne zarządzanie liczbą pracowników w zależności od aktualnej sytuacji. W takie sytuacji nie ma potrzeby zatrudniania pracowników na czas określony.

Co zyskuje pracodawca korzystając z leasingu pracowników?

Firmy decydujące się na zatrudnienie pracowników z za pomocą wynajmu mają elastyczność w zarządzaniu swoją kadrą. Jednocześnie pozwala to zaoszczędzić na kosztach utrzymania pracowników. Jest to szczególnie przydatne, gdy firma musi realizować doraźne zamówienia, które wymagają więcej pracy. Dodatkowym atutem jest szybka integracja nowych osób, które dzięki odpowiednim kwalifikacjom mogą od razu podjąć pracę bez specjalnych szkoleń czy edukacji. Jednym z obowiązków pracodawcy wynikających z zatrudnienia pracownika tymczasowego jest zapewnienie mu bezpiecznych warunków pracy. Przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji czasu pracy, która stanowi podstawę rozliczeń z agencją. Nie jest jednak możliwe powierzenie innej pracy niż praca określona w umowie.

W związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą, pracownicy z Ukrainy szukają pracy i wielu z nich jest zgłoszonych w agencjach zatrudnienia. Bardzo często są to kobiety, które nie mają wysokich kwalifikacji, ale znaleźć można również techników, inżynierów i specjalistów w danych dziedzinach.