Wielu ekspertów ze świata finansów oraz ekonomii zwraca uwagę na kluczowy aspekt inwestowania, czyli kreowanie strategii dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Skuteczne planowanie to planowanie unikalne – można wyczytać w wypowiedziach specjalistów. Zanim jednak zagłębimy się w merytoryczny aspekt inwestycji warto przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie – czym tak naprawdę jest strategia inwestycyjna?

Definicja ogólna

Mówiąc wprost – strategia inwestycyjna to rodzaj planu, harmonogramu stanowiącego zbiór pewnych założeń, których należy przestrzegać podczas inwestowania na giełdzie. Z badań statystycznych wynika, iż większość osób rozpoczyna swą przygodę z giełdą z powodu namowy sąsiada, bądź z mediów. Zasłyszenie o spektakularnych zyskach niewielkim nakładem potrafi rozpalić wyobraźnię nawet najbardziej racjonalnych osób – często bywa też pierwszym krokiem na dno. Bankructwo jest pewne o ile nie zastosujemy odpowiedniego rozplanowania, czyli strategii inwestycyjnej. W tym miejscu rodzi się pytanie – w jaki sposób rozpocząć jej tworzenie?

dollar

Od czego rozpocząć tworzenie strategii?

Każda strategia na etapie wstępnym zakłada odpowiedź na trzy kluczowe pytania – ile pieniędzy chcę zainwestować na giełdzie? Ile czasu mam na zainwestowanie określonych środków? Ile mogę stracić? Pytania te, a w zasadzie odpowiedzi pozwalają nam wykreować siebie w roli ewentualnego inwestora. Jak zapewne większość zauważyła – w bazie pytań podstawowych brakuje tego zasadniczego, czyli – ile mogę zyskać? Rzeczywiście jest to ważne w ramach wstępnego tworzenia indywidualnej strategii, ale jeszcze nie najważniejsze. Oczywiście każdy kto decyduje się na inwestowanie na giełdzie ma jeden cel – chce się wzbogacić.

Budowa strategii inwestycyjnej

Podstawowa strategia inwestycyjna składa się z kilku elementów. Pierwszym z nich są tzw. założenia podstawowe na które składa się wybór rodzajów papierów wartościowych – akcje, obligacje oraz ilość środków, które zamierzamy wpłacić na giełdę. Do założeń podstawowych zaliczamy także wysokość potencjalnych strat po przekroczeniu których należy się wycofać – metoda wycofania również ma tu znaczenie, ale o niej w kolejnej fazie tworzenia strategii.

money

Kolejnym elementem kreowania harmonogramu jest otwarcie pozycji zwane zwyczajowo kupnem. W tymże punkcie należy wskazać konkretne założenia, czyli wyodrębnić oraz nazwać czynniki prowadzące do realizacji transakcji. O przykłady tego rodzaju założeń zapytaliśmy eksperta – Samuela Greckiego.
„Otwarcie pozycji to bardzo ważny element strategii inwestycyjnej, ale nie najważniejszy – przekonujemy się o tym dopiero wespół z nabraniem doświadczenia. Jeśli chodzi o aspekty związane z realizacją transakcji, to przede wszystkim należy je skonkretyzować. Możemy zaliczyć do nich m.in. zasadę kupna pakietu akcji za 1500zł w ostatniej sesji miesiąca, prowadzenie warunków analizy technicznej, czy też analizę fundamentalną. Wbrew pozorom może być to kombinacja wszystkich tych warunków. Jest to kwestia nader subiektywna w przypadku strategii inwestycyjnej…”

Więcej na temat inwestowania na http://comparic.pl/category/edukacja/systemy-i-strategie/.