moneta

W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje wielu inwestorów – czy inwestycja w kryptowaluty w skali współczesnego rynku może się opłacać? W opinii wielu ekspertów ze świata finansów oraz ekonomii boom na waluty wirtualne mija, a w naszym kraju można szczególnie odczuć zmierzch owego trendu. Dzieje się tak z kilku przyczyn o których wspomnimy w dalszej części tekstu skupiając się na mechanizmach jakie działają tą częścią rynku. Zapraszamy do lektury!

Jak działa?

Kilka miesięcy temu w sieci pojawiła się publikacja kilku naukowców, którzy na konkretnym przykładzie ukazali mechanizm jaki działa na współczesnym rynku kryptowalut. Dzięki temu przykładowi dowiadujemy się m.in. jak w sposób łatwy i błyskawiczny mataczyć owym rynkiem oraz dostajemy jasną odpowiedź na pytanie, czy inwestowanie w wirtualną walutę wciąż rodzi zyski.

Duży skok Bitcoina

Praca naukowa nosi tytuł „Manipulacja ceną w ekosystemie Bitcoina”, czyli najpopularniejszej obecnie kryptowaluty w skali globu. Została ona opublikowana w roku w Journal of Monetary Economics, zaś twórcy sugerowali się przede wszystkim analizą dużego skoku wspomnianej waluty jaki miał miejsce w roku 2013 (więcej na temat kursów kryptowalut tutaj: https://comparic.pl/category/bitcoin/kursy/).

moneta

Skok ten był zaskakujący dla wielu ekspertów, bowiem w ciągu dwóch miesięcy wartość 150 dolarów amerykańskich wzrosła do 1000.Genezy owego wzrostu należy szukać w dwóch programach stworzonych do samodzielnego działania – Markus oraz Willy. Pomimo faktu, iż programy przeprowadzały zautomatyzowane transakcje, to nie posiadały na własność żadnych kryptowalut. Rewolucja nastąpiła kilka miesięcy po ich wprowadzeniu na rynek – wówczas grupa hakerów włamała się na giełdę Mt.Gox specjalizującą się właśnie w bitcoinie, a wspomnianym botom udało się zrobić wiele fikcyjnych transakcji na których zarobili miliony dolarów. Zysk miała także sama giełda w związku z czym bańka spekulacyjna urosła do rozmiarów niebotycznych.

Manipulacja

W całej tej historii tkwi jeszcze jeden – dotychczas ukrywany szczegół. Mianowicie zdaniem przedstawicieli giełdy Mt.Gox, która została zamknięta w roku 2014 w roku 2011 miał miejsce jeszcze jeden – podobny incydent. Wtedy to hakerzy ukradli około 650 000 bitcoinów, zaś sam szef giełdy Mark Karpales postanowił ukryć ten fakt na kolejne kilka lat.

banknot
To kolejny przykład mechanizmu, który zdaje się potwierdzać teorię naukowców zwłaszcza, że kilka miesięcy temu miał miejsce kolejny – radykalny skok najpopularniejszej kryptowaluty. Wartość w ciągu miesiąca wzrosła z 80 do 480, co pozwala przypuszczać, że bitcoin kolejny raz został zmanipulowany. Są to wieści niepokojące zwłaszcza w momencie w którym Japonia pozwoliła na zastosowanie bitcoinów w realnym obiegu. Co ciekawe analitycy pisząc swą pracę zwrócili uwagę na fakt, iż w momencie jej przepisywania wartość bitcoina w ciągu godziny spadła o około 10%.

Przypadek?