Początki bitcoina nie nastrajały pozytywnie jego użytkowników – mało kto używał tej kryptowaluty, a jej cena rosła powoli i niestabilnie. Choć ostatecznie bitcoin odniósł umiarkowany sukces, eksperci jednoznacznie oceniają, że to właśnie blockchain, czyli technologia na której oparto większość kryptowalut, może stać się przyszłością sektora finansowego.

Rewolucyjna prostota

Główną siłą blockchainu (https://comparic.pl/blockchain-prawie-wszystko-co-nalezy-o-nim-wiedziec/) jest jego zdecentralizowanie oraz idąca za tym prostota. Dzięki podzieleniu na bloki bazy danych zawierającej zapis wszystkich transakcji w danej sieci, każda osoba z dostępem do internetu może w dowolnym momencie sprawdzić autentyczność, czas i kwotę wybranej transakcji. Do sprawdzenia tego typu informacji niepotrzebne są konta czy skomplikowane hasła, co znacząco zwiększa możliwości użytkowników. Na dodatek blockchain zapewnia całkowitą jawność  posiadanych przez użytkowników środków. Technologia ta gwarantuje szybkie i sprawne potwierdzanie transakcji, a także umożliwia zachować użytkownikom częściową anonimowość.

Blockchain a bezpieczeństwo

Nie ma co się dziwić, że zważywszy na ogrom zalet i wygodę korzystania z blockchainu największe banki i instytucje świata intensywnie pracują nad wdrożeniem tej technologii do światowego systemu finansowego. Stoi przed nimi ogromne wyzwanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa przeprowadzanych transakcji. Co prawda większość z blockchainów korzysta z nowoczesnych metod kryptograficznych oraz podpisywanych cyfrowo transakcji, co znacząco zmniejsza ryzyko utraty środków, ale portfele użytkowników wciąż narażone są na tradycyjne metody działania hackerów takie jak phishing czy spyware. 

Istotną wadą blockchainu łączącą się także z działaniami cyberprzestępców jest nieodwracalność transakcji. W przypadku wykradzenia klucza prywatnego i dokonania przez hackera transakcji bank nie ma możliwości cofnięcia transakcji. Wielokrotnie ofiarami tego typu oszustw były giełdy kryptowalut czy kantory internetowe. Podczas ataku na nie przestępcy wykradli kryptowaluty warte setki milionów dolarów. 

Autor: Comparic